13 апреля 2016, среда 22:59
RSS Facebook Twitter LiveJournal ВКонтакте
Проекты

Яку воду ми п'ємо?

7 марта 2014, 07:28
Поделиться →
распечататьраспечатать

Ми пропонуємо до вашої уваги стислий текст розмови писменника та телеведучого Андрея Дмитрієва з доктором фізико-математичних наук, директором Інституту екології людини Михайлом Куриком. Беседа відбулася під час запису передачи "Громадянська позіція" - спільного проекту Полiт.ua та телеканалу "Глас".

 
 
А. Дмитрієв: Скажу банальність: життя немислиме без води. І ще одну банальність: життя зародилося у воді. Життя таємниче, таємнича і вода. Яку воду ми п’ємо? Адже ми цим стурбовані. Ось і поговорімо сьогодні про це. Михайле Васильовичу, наскількі нам відомо, кияни не дуже оптимістично налаштовані  щодо простої води з-під крана. Є резон у тому, що вони кажуть?
 
М. Курик: Я фізик, і давно працюю над вивченням фізичних властивостей води. Контактуємо ми з Київським водоканалом та з іншими водоканалами, з Комісією з питної води. Я знаю закон про питну воду. Тобто я прагну максимум об’єктивності. Кияни  жаліються, що вода питна погана. Але це не означає, що вода на водоканалі погана. Вона робиться погана, поки доходить…
 
Вона проходить трубами довго.
 
Тобто виходить, що вона в старому районі гірша, в новому – краща. Проблема полягає сьогодні в тому, як забезпечити населення якісною питною водою. Найбільше сходяться не на бюветному варіанті, бо ж потрібно доводити до розуму. А найбільше – до фасованої води. Але фасована вода – це знову-таки… виробник. Виробник зацікавлений у збуті. Я не хочу казати про те, що халтурять… Але ті служби, які відповідають за якість питної води – весь час я хочу сказати, яка ж вона повинна бути. Якщо плачу гроші за воду, то я маю знати, що ця вода для мого здоров’я.
 

Не тут, а трохи далі, в місті Парижі, всі п’ють воду з-під крана. Мінеральна вода коштує дорого. Скільки, як і вино. Приблизно. Фасована вода також коштує... У будь-якій кав’ярні вам принесуть графин із водою, взятою з-під крана. Нам важко змусити себе пити воду з-під крана навіть у Парижі. Але мені пояснили… Я гуманітарій, тому я нічого не розумію. Ви зараз розкажете… Мені пояснили, що то вода не хлорована. Що вона очищається іншим методом – методом озонування, як мені сказали.
 
Абсолютно правильно…
 
Скажіть, будь ласка, як очищається вода в Україні і яким методом? Вода має корисні властивості, вони втрачаються після очистки?
 
Дуже вдячний за нагоду з вами розмовляти, оскільки це те, що дуже потрібно людям, і потрібно роз’яснити, адже не все так погано, як ми те малюємо. У цьому разі ви чітко сформулювали. Ось якщо вода з глибинної свердловини – хай 20 метрів, 30 метрів – вона завідомо там екологічно чиста, запитується, чи потрібно мені її хлорувати. Не потрібно взагалі хлорувати, якщо я її не збираюся кудись у мережу пускати. Але якщо збираюся пускати, то ви правильно кажете: хлорування погано, давайте будемо робити озонування. І є вже в Україні, озоновану воду роблять…
 
Це дуже дорожче?.. Ось у цьому річ, напевно?
 
Це дуже дорого, енергозатратно. Але: тоді це означає, що ми неправильно використовуємо питну воду. Я плачу за якусь воду, яка мені надходить до квартири. Але то вода і на туалет, і на прання. То якої якості вона має бути? Те не так просто поламати. Тому йдемо іншим шляхом. Давайте зробимо таким чином… Вода в крані відповідає статусу питної. Але якщо людина хоче її пити сирою, то ми просимо: спочатку перепровір: у тебе в квартирі це відповідає тому чи ні? Якщо не відповідає…
 
Знову-таки, взяти воду й занести до санепідемстанції…
 
Або самому можна міряти. Є прилади прості… 
 
Традиційно існує проблема з водопостачанням у Криму та Одесі. Там можна якось усе-таки розв’язати це питання? Воно роками мучить людей…
 
Можна лише за рахунок того, як роблять ізраїльтяни – за рахунок опріснення води. Причому опріснення мусить бути нової методики.
 
Опріснення морської води?
 
Так…
 
Чорне море не таке вже й солоне.
 
Але я кажу про ту воду, яку нам давали на аналіз. Привозили з Ізраїлю. Мене запитали: «Якщо після опріснення відразу в мережу пускають воду, вона хороша чи погана?». Кажу: «Звідки я знаю… Привезіть ту воду, я подивлюся за тими критеріями, які в нас є». Вона не зовсім годиться. Її потрібно знову-таки трошечки відстоювати і навітть настоювати на мінералах. Дуже здорово вода реагує на те, з чим вона контактує. І якщо я її доочистив, то щоб надати їй рівноваги, – найкраще, якщо в мене є ємність (краще керамічна) і в ній є мінерали. Я її туди заливаю – за півгодини, за годину прекрасна вода.
 
До речі, фільтри… Вони дуже популярні. Вітчизняні, зарубіжні фільтри. Вони затримують?.. Як би краще сказати?.. Вони відфільтровують мінерали, може, навіть корисні мінерали… Чи ж вони змінюють структуру?..
 
Ви поставили дуже серйозне та дуже важливе запитання. Річ у тім, що фільтр до фільтру не приходиться. Найпростіший фільтр … вугільний або навіть піщаний. Якщо в мене вода з-під землі, я можу казати, що в неї, можливо, більше заліза або кальцію, тобто не так багато проблем. Але я маю пам’ятати наступне: це природна вода. Вона більш-менш природою збалансована. А тепер я беру якийсь фільтр, і вважаю, що фільтр забирає, припустімо, залізо, а решта домішок як?
 
Не забирає…
 
Не забирає.
 
Отже, універсального фільтру не існує…
 
Ні, цього немає…
 
Ось мені мій терапевт сказав, щоб я намагався не пити більш як півтора літри на день…
 
Абсолютно правильно…
 
Інакше велике навантаження на серце…
 
І на нирки. І там же проблема…
 
Але це дуже важко. Протягом дня весь час хочеться пити.
 
Загалом рекомендації мають бути такі, які не обмежують свідомість у цьому разі людини. Я не повинен думати. Це все має бути автоматично.
 
Громадяни, думаю, всіх європейських країн дуже серйозно ставляться до економії води.
 
Безумовно, бо ж то гроші.
 
Так, це гроші, і мене це завжди вражало. Я люблю, припустімо, контрастний душ, а це величезні затрати води. І мені завжди було важко, опинившись у гостях, у тій чи іншій родині, дотримуватися своїх звичок. Ось як співвіднести потреби людини, найрізноманітніші, що стосується води, та необхідність економії води?
 
Слід розділяти… Я вам нагадаю, ще давні римляни як користувалися водою.
 
У них були свинцеві труби.
 
Ні, те, що свинцеві… У них була окрема мережа…
 
Акведуки…
 
…лише для питної води. А все решта – то вже по-іншому потрібно. Тому коли ми сьогодні говоримо про питну воду, строго кажучи, мусить бути наступне: вода технічного застосування – то окрема мережа. Я на прання, на туалет користуюся цим. А в мене є кран, у якому вода суперчиста – на пиття.
 
Тільки на пиття?
 
Тільки на пиття. Спробуй зараз те зроби за відношення та розуміння людини. Але: давайте по-іншому зробимо. Ми зараз будуємо висотні будинки. Чому не можна зробити ще одну лінію, полімерну…
 
Водонапірну башту ніби всередині будинку…
 
А знизу стоятиме установка, яка однозначно доочищає, зробить її суперчистою, і я відкрив кран… Я сплачую за це, але я знаю, що то моє. Я не йду до магазину, не купую пляшку… Що, те важко зробити? Потрібно захотіти. А хотіти зробити – потрібно рахувати. Економіку. А тепер, на жаль, такий час, що, вважай, лише б прибуток був. А що з того виходить, то вже ваші проблеми. Ні, вибачте, це наші спільні проблеми. Бо це в цілому здоров’я нації.
 
Наскільки я зрозумів із вашої розповіді про воду, яка у вашій розповіді стає все більше живою і живою, якщо просто взяти і з’єднати молекули водню з молекулами кисню в лабораторних умовах, води не вийде, а вийде щось зовсім інше?
 
Ні, ви не праві. Не праві, бо воду можна отримати з повітря. Є такі установки, китайці їх випускають. Вона приблизно як…
 
То конденсат, який у повітрі…
 
Так… Це вода, але вона майже як дистилят… Її можна насичувати. Я щороку досліджую воду зі снігу. Це зачіпає ще питання феномену Хрещенської води. Цього року з 18-го на 19-те січня випав сніг. І в мене є вода, отримана [з того снігу]. Вона має цілком унікальні властивості. Бо я щоразу ці сніги перепровіряю. І в мене всі ті еталони (нерозбірливо) є. Дуже важлива концентрація розчинних домішок (корисні домішки у воді). Вода ця не дистилят, це не Н2О. Та теорія, яку ще давним-давно застосовували, що можна пити дистилят. А все харчування дає вітаміни…
 
Я точно знаю, що снігом не нап’єшся. Якщо розтоплювати сніг і не посолити його бодай трошки, їм напитися неможливо.
 
Ми пропонуємо тоді робити настоювання. Адже інакше у вас не вийде. Але хочу підкреслити, що питна вода повинна містити ті  необхідні базові компоненти – мікроелементи, які формують наш організм. Приклад наведу такий: дуже важливий параметр (у сюжеті ми про це кажемо) – окислювально-відновний потенціал. Вода ж може бути й окисником, і відновником. Є параметри, які це визначають. Тож яка вода найкраща: яка має мінус ОВП (оцей окислювально-відновний потенціал) – мінус 50, мінус 100. Японці зараз кажуть, мінус двісті – вода просто унікальна, бо вона має протимутогенний вплив. А як те робити? Насичувати електронами. А як насичувати електронами? Берете магнієвий стрижень (магній, метал), ставите в склянку, 15–20 хвилин вона очищається – випили. Такий варіантів зараз дуже багато. Але: базова вода, за яку ми з вами говоримо, має бути людині зрозумілою. Що я з нею можу робити. Зрештою, я зі своєї свердловини можу робити талу воду вдома. Такі варіанти також є.
 
Це зрозуміло…Які запаси приблизно питної води, прісної води в світі, якщо брати опріснену воду, звичайно? І чи немає загрози… зменшення цих запасів? Критичної?..
 
Найгірше в ситуації те, що ще мине років 5–10, і вода буде стратегічним об’єктом, оскільки лише два–три відсотки всієї прісної води на землі… Точніше з усієї води, яка є на землі, оце прісна вода. Я не беру до уваги льодовики… Бо то вже ми говоримо про альпійську воду та інші... То вже ті, які потрібно добувати. А це означає, що вона за такого господарчого ставлення весь час тане й тане. І що діється? Ми не регенеруємо воду технічно навантажену до питної. Це дорого. Але це потрібно робити. Повинні бути якісь зворотні замкнені цикли …
 
…Дивна дещо історія. З одного боку ми побоюємося, що води забракне, а з іншого – ми страждаємо від її надлишку під час паводків…
 
То природа навчає людину – за науково-технічний прогрес, який нам дуже потрібен. Ми хочемо жити добре, але за те треба  платити. Чим платити? Виявляється, що ми маємо платити своїм здоров’ям. Багато можна навести прикладів, у цьому разі щодо води. Ми забруднили воду, а тепер що? Від цієї води залежить моє здоров’я. А чим його вимірюють, якими грошима? Не допоможуть ті гроші, які я вкладу в очистку води. Бо ми це не підготували.
 
 
 


Реклама
Loading...

Социальные сети

Tweet
0

Редакция

Электронная почта:
Телефон: +38 (044) 278-2888, +38 (068) 363-0661
Адрес: г. Киев, ул. Пушкинская, 1-3/5, оф.54
Выходит с ноября 2009 г.
При любом использовании материалов веб-сайта ссылка на Полiт.ua обязательна.
При перепечатке в Интернете обязательна гиперссылка polit.ua.
Все права защищены и охраняются законом.
© Полiт.ua, 2009–2011.