Телефоны для связи:
(044) 256-56-56
(068) 356-56-56
» » Особливості продажу та купівлі автомобіля: юридичний аспект

Особливості продажу та купівлі автомобіля: юридичний аспект

13 сентябрь 2021, Понедельник
92
0

Про що слід знати покупцям і продавцям автомобіля розповіла Анастасія Макеєва, головна спеціалістка відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Харківського місцевого центру з надання БВПД.

"На жаль, велика кількість громадян не бачить різниці між придбанням автомобіля за договором купівлі-продажу чи переданням певних прав на його (володіння і користування) за дорученням та свідоцтвом про державну реєстрацію транспортного засобу (технічним паспортом). Часто громадяни надають перевагу більш швидким та дешевим способам придбання автомобіля та не переоформляють право власності на нього, не розуміючи при цьому можливих негативних наслідків", - йдеться в повідомленні.

Стаття 317 ЦК встановлює, що лише власнику належать права володіння, користування і розпорядження своїм майном.

Способи придбання транспортного засобу:

Придбання автомобіля в автосалоні

Особливості продажу та купівлі автомобіля: юридичний аспектЗазначається, що безпечним способом придбання транспортного засобу є купівля нового автомобіля в автосалоні. Така процедура обов'язково супроводжується укладанням договору купівлі-продажу автомобіля та його наступним підписанням.

Варто уважно переглянути і прочитати договір та особливо звернути увагу на такі пункти:

термін поставки транспортного засобу;

умови, пов'язані з авансовою виплатою;

точна модифікація і комплектація автомобіля.

В БВПД рекомедують: не потрібно нічого підписувати, не переконавшись у відсутності якихось недоліків і дефектів, не перевіривши відповідність комплектації, роботу і справність всіх систем автомобіля і світлових приладів; стан лакофарбового покриття тощо. Після підписання договору всі наступні претензії і вимоги буде складно довести.

Після з'ясування всіх деталей та питань, що цікавлять, можна переходити від процедури оформлення до реєстрації транспортного засобу.

При реєстрації автомобіля справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Об'єктом оподаткування є вартість автомобіля, визначена відповідно до договору купівлі-продажу. Ставки збору встановлені від 3 % до 5 % залежно від вартості автомобіля.

Після первинної реєстрації транспортного засобу, покупець отримує свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) та комплект номерних знаків.

При придбанні вживаного автомобіля, надійним способом є укладення договору купівлі-продажу у нотаріуса. Нотаріус перевіряє достовірність наданих документів і відсутність обтяжень (арешту, заборони, наявність кредиту) на транспортний засіб.

Перед підписанням договору купівлі-продажу необхідно уважно ознайомитися з його змістом. Також, не варто забувати і про акт прийому-передачі, який відображає фактичну передачу транспортного засобу із зазначеним станом на момент придбання.

Повністю завершеною угода може вважатися тільки після внесення відповідних даних про нового власника в технічні документи на транспортний засіб.

Також, переоформити право власності на автомобіль можна, оформивши договір купівлі-продажу з наступною реєстрацією автомобіля на нового власника в сервісному центрі МВС.

Придбання автомобіля за довіреністю

Якщо ви придбали автомобіль, лише отримавши на руки технічний паспорт, або нотаріально посвідчену довіреність, то повинні розуміти, що право власності на цей транспортний засіб залишається у попереднього власника. Така угода в собі може нести безліч прихованих нюансів, які «продавець» умисно не озвучує.

Негативні наслідки можуть в цьому випадку бути у обох сторін таких відносин, а саме:

довіреність може бути відкликана в будь-який момент;

дія довіреності припиняється в разі смерті довірителя і в цьому випадку спадкоємці можуть пред'явити вимоги стосовно транспортного засобу;

власник автомобіля може продати транспортний засіб іншій особі тощо.

«Продавець» також повинен розуміти, що передаючи автомобіль за дорученням та залишаючись власником, він, на приклад, може опинитися відповідачем по справі щодо відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди третій особі.

Обсудить
Добавить комментарий
Комментарии (0)