Телефоны для связи:
(044) 256-56-56
(068) 356-56-56
» » Правоохоронним органам забороняється залучати адвоката до конфіденційного співробітництва

Правоохоронним органам забороняється залучати адвоката до конфіденційного співробітництва

08 сентябрь 2023, Пятница
964
0

Правоохоронним органам забороняється залучати адвоката до конфіденційного співробітництваПогодження адвоката на конфіденційне співробітництво під час оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій є порушенням Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та відповідно може тягнути дисциплінарну відповідальність.

З такою позицію Ради адвокатів України (рішення РАУ від 15.11.2019 №123) погодився Верховний Суд у постанові у справі № 520/1285/2020 від 30.11.2022. Про це повідомила прес-служба Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Так, колегія суддів КАС розглядала справу щодо оскарження рішень Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області про порушення дисциплінарної справи та притягнення адвоката до відповідальності.

"КДКА регіону позбавило адвоката, який залучався правоохоронними органами до негласних заходів, права на зайняття адвокатською діяльністю. Це рішення юрист оскаржив до Харківського окружного адміністративного суду. До супроводження процесу долучилося Національне агентство з питань запобігання корупції, яке оцінило рішення КДКА як захід негативного впливу і порушення Закону про запобігання корупції. У рамках захисту викривача відомство навіть надіслало до ВКДКА припис з вимогою скасувати рішення КДКА регіону", - йдеться в справі, нагадала ВКДКА.

Замовляй LIGA360:Адвокат НААУ зі знижкою 10%. Переглядай навчальні продукти ВША для отримання залікових балів, готуй безпрограшні аргументи для суду з потужними інструментами legal research. Скористайся вигідними умовами до 31 грудня.

Переглядаючи рішення КДКА, у Верховному Суді (куди зі скаргою на рішення апеляції звернулося НАЗК) виходили з того, що відповідно до ст. 275 Кримінального процесуального кодексу України адвокатів забороняється залучати до конфіденційного співробітництва під час проведення негласних слідчих дій, якщо таке співробітництво буде пов`язане з розкриттям конфіденційної інформації професійного характеру.

Cуди попередніх інстанцій установили, що, приймаючи рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Харківської області констатувала факт конфіденційного співробітництва, що був підтверджений:

- постановою про розсекречення матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій;

- протоколом про результати контролю за вчиненням злочину;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо, відеоконтроль особи;

- протоколом допиту адвоката як свідка;

- протоколом огляду, копіювання та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів - грошових купюр.

ВС зазначив, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що дії позивача, вчинення яких підтверджено відповідними належними та допустимими доказами, слід кваліфікувати як такі, що підпадають під визначення конфіденційне співробітництво.

Особа, звертаючись до СБУ та ДБР, діяла як адвокат, з метою викриття корупційного злочину погодилася на облаштування апаратурою, отримання ідентифікованих грошових купюр та зустріч з іншою особою. Тож адвокат фактично був залучений до конфіденційного співробітництва під час проведення негласних слідчих дій в рамках досудового розслідування в кримінальному провадженні.

І хоча адвокат наполягав на тому, що у спірних правовідносинах він діяв як викривач і не брав участі у конфіденційному співробітництві, Верховний Суд наголосив, що особа, будучи викривачем, діяла як конфідент, оскільки у подальшому залучалася до проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Рада адвокатів України у рішенні від 15.11.2019 №123 наголосила на законодавчо визначеному обов`язку правоохоронних органів здійснювати оперативно-розшукові заходи чи слідчі дії у рамках діючого законодавства, зокрема зазначеним органам забороняється залучати адвоката до конфіденційного співробітництва.

Також Рада адвокатів України в зазначеному рішенні роз`яснила, що у контексті приписів статті 23 Закону та Правил адвокатської етики, кожен адвокат зобов`язаний утримуватись від участі в конфіденційному співробітництві під час оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, оскільки таке співробітництво може привести до розкриття адвокатської таємниці, натомість у разі отримання пропозицій щодо здійснення таких незаконних дій, адвокати мають звертатись до правоохоронних органів та повідомляти про такі факти ради адвокатів регіонів з метою захисту своїх прав та гарантії адвокатської діяльності.

Обсудить
Добавить комментарий
Комментарии (0)